1/27

1 595 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
28,5 m²
Våning
3 av 6, hiss finns
Avgift
2 879 kr/mån
Driftkostnad
3 500 kr/år
Byggår
1953
Förening
Riksbyggen BRF Göteborgshus nr 16
Energiklass
E
Pris/m²
55 965 kr/m²
Antal besök
157
Premium
Balkong
Hiss
En fin 1950-talsetta som tack vare sin smarta planlösning känns större än vad antalet kvadratmeter anger. Lägenheten ligger helt insynsfritt på våning tre, och ljuset strömmar in genom de stora fönstren och den franska balkongen. Skicket är gott, och 2015 helrenoverades kokvrån och den rymliga klädkammaren. Läget är perfekt, och här erbjuds ett lugnt och avskilt boende i hjärtat av mysiga Högsbo med Slottsskogens, Svaleboskogens, Änggårdsbergens och Ruddalens natur runt hörnet. Mariaplans, Majornas och Linnés kaféer, pubar och restauranger finns inom cykelavstånd, och med spårvagn tar man sig snabbt och enkelt till övriga delar av Göteborg.