Logotyp av BOSTHLM Hägersten/Liljeholmen
Logotyp av BOSTHLM Hägersten/Liljeholmen

Bäckvägen 149, vån 3

Hägerstensåsen/Telefonplan, Stockholms kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    26 m²
    Våning
    3 av 3
    Avgift
    2 263 kr/mån
    Driftkostnad
    4 900 kr/år

Byggår
1944
Förening
BRF Avdragaren 4
Energiklass
E
Pris/m²
88 269 kr/m²
Premium
VACKERT RENOVERAD ETTA HÖGST UPP I HUSET! -Ytterst välplanerad med rymlig sovalkov - Härligt ljusinsläpp från stora fönsterpartier - Vacker utsikt mot grönskande trädkronor och himmel - Generös takhöjd om ca 2,70m - Vackra ytskikt med fina golv och varma behagliga kulörer - Förening som äger marken med låga avgifter - Övernattningslägenhet, två nyrenoverade tvättstugor och parkeringsplatser i föreningen Varmt välkomna till denna ljusa och välplanerade 1,5a i populära Hägerstensåsen! Här erbjuds ett hem i insynsskyddat läge med ett generöst ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Lägenheten har fantastisk utsikt över den grönskande innergården. Lägenheten har omsorgsfullt renoverats med känsla för stil och finess. Modernt kök med vitt kakel och gott om förvaring. Köket är utrustat med kombinerad kyl/frys, fläkt och spis med ugn. Allrummet är i generös storlek med plats för både soffgrupp, matgrupp och övrigt möblemang. I sovalkoven finns plats för dubbelsäng eller sovloft. Bostaden har en ansenlig takhöjd om ca 2,70 m och har genomgående vackra golv med marmor i hallen samt väggar målade i ljusa behagliga kulörer. Helkaklat badrum från stambytet 2004 och gott om förvaring genom rymlig klädkammare. Till bostaden hör även ett vindsförråd en trappa upp från lägenheten. Lägg därtill en stabil förening som äger marken med de större renoveringarna bakom sig. Föreningen har en egen uteplats, perfekt för härliga grillkvällar under sommarmånaderna. I källarplan finns två nyrenoverade moderna tvättstugor, övernattningslägenhet och föreningslokal. Här bor du i perfekt läge med promenadavstånd till badklipporna i Örnsberg och vackra Vinterviken. Endast 7 minuters promenad till Hägerstensåsens tunnelbana som tar dig till Södermalm på bara 8 minuter. I närheten finns även Telefonplan och Midsommarkransens stora utbud av service, restauranger, caféer och kommunikationer. Ett stenkast bort går också buss 147 som tar dig snabbt till Liljeholmen. En bostad väl värd att uppleva - Varmt välkommen att anmäla ditt intresse!