Logotyp av MOHV Umeå
Logotyp av MOHV Umeå

Östra Kyrkogatan 63B

Haga, Umeå kommun

Visa på karta

1 375 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    33,3 m²
    Våning
    -1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 605 kr/mån
    Driftkostnad
    4 548 kr/år

Byggår
1947
Förening
Riksbyggen BRF Montellsgärdet 2
Energiklass
E
Pris/m²
41 291 kr/m²
Premium
Uteplats
SNART HÄR! Välkommen till en stilren och inbjudande bostad på attraktiva Haga – perfekt för dig som söker ditt första boende eller ett smart studentboende. Här bor du med bekvämt cykelavstånd till universitetet och Umeå centrum med hela dess utbud av restauranger, caféer, shopping och nöjesliv. Bostaden är belägen i en stabil förening med låga avgifter och upplevs, trots sitt läge en trappa ner, som allt annat än en källarlägenhet. Den egna ingången, generösa fönsterpartier och den trevliga uteplatsen skapar en luftig och ljus känsla med fint ljusinsläpp. Här finns dessutom möjlighet att möblera med utemöbler och grill – perfekt för både avkoppling och sociala tillfällen. Bostaden erbjuder en genomtänkt och välplanerad planlösning med en välkomnande hall med plats för avhängning, ett stort och fräscht helkaklat badrum samt en stilren köksdel med utrymme för matgrupp. Allrummet rymmer enkelt både soffa, säng och TV – en flexibel yta som anpassas efter dina behov. Genomgående ljusa och moderna ytskikt ger ett enhetligt och fräscht intryck. Läget är svårslaget med smidigt gång- och cykelavstånd till både universitetet och sjukhuset. Här bor du med stadens puls alltid nära till hands, samtidigt som grönskande innergårdar och parkområden i närområdet skapar en trivsam och avkopplande miljö som ger en skön balans i vardagen. Detta är ett hem som erbjuder ett bekvämt och lättillgängligt boende med närhet till allt du behöver – perfekt för ett enkelt och aktivt vardagsliv. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information och för möjlighet till visning!