Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Ekensbergsvägen 36

Gröndal, Stockholms kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    28 m²
    Avgift
    4 449 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Bottenstocken 10
Energiklass
G
Pris/m²
74 821 kr/m²
Premium
Uteplats
• Accepterat pris - flexibel inflyttning • Underbar radhuskänsla • Perfekt planerad • Härlig uteplats mot lummig grönska • Stort luftigt rum med sjöglimt från fönstren och fransk balkong • Ljuvlig atmosfär tack vare genomgående läge • Stort smakfullt badrum med tidlöst schackrutigt golv med golvvärme • Stilfullt renoverat kök med ordentlig bl.a. kyl/frys • God förvaring i hallen • Stilfulla parkettgolv • Stabil förening som äger marken och har 4st hyresrätter kvar vilka utgör ett stort dolt kapital • Båtklubb nedanför huset • Belägen nästan längst ut på en udde, omgiven av Mälarens kluckande vatten • Nära kommunikation, närbutik, gym m.m. • Pendlarbåt (med SL-kort) till bl.a. city • Stenkast från Vinterviken med bad, promenadstråk, Padelbanor, café m.m. Brf Bottenstocken 10 är en stabil förening med god ekonomi. Husen byggdes 1957 och har grön kulturklassning av Stockholms stad, vilket betyder att de har ett högt kulturhistoriskt värde. Föreningen består av 39 lägenheter, varav 4 hyresrätter, och man äger marken sedan ombildningen. Gemensamma utrymmen inkluderar cykelförråd, tvättstuga, grillplats och styrelselokal. Det finns även 7 parkeringsplatser (550 kr/mån) och i området råder boendeparkering (taxa 4). I månadsavgiften ingår värme, vatten och bredband. Ekensberg är ett mycket lugnt och omtyckt område som samtidigt ligger nära Citys puls. Här bor man ute på en udde, omgiven av Mälarens vatten och utan genomfartstrafik. Runt husknuten går pendlarbåten (SL båtlinje 89) som tar dig till city via Lilla Essingen. Bussen går dygnet runt och tar dig till Liljeholmen på ca 10 minuter där du hittar kompletterande bussar, tvärbana, t-bana och stor galleria med 4 mataffärer, ca 90 butiker och övrig service. Naturvänligare område går knappt att hitta då det finns många mysiga promenadstråk längs udden där du även kan bada på sommaren (det finns båda en brygga och klippor tvärs över parken) och åka skridskor på vintern. En kort promenad bort ligger Vinterviken med det populära café Winterviken, Vintervikens Trädgårdscafé, Padelbanor och mycket mer. Här på udden finns även en skola och förskola för barn upp till högstadiet och skolor för äldre barn finns i närområdet. Varmt välkommen!