Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

Veragatan 10

Gräshagen, Jönköpings kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    41,5 m²
    Våning
    9 av 9, hiss finns
    Avgift
    2 635 kr/mån

Byggår
1959
Förening
HSB BRF Fornkullen i Jönköping
Pris/m²
36 024 kr/m²
Premium
Hiss
Varmt välkommen till Veragatan 10 – ett hem där varje detalj är noggrant genomtänkt och där 41,5 kvadratmeter utnyttjas på ett smart och funktionellt sätt. Att bo högst upp på våning nio ger en känsla av lugn, med fantastiska vyer och ett helt insynsskyddat läge. Planlösningen är väl disponerad med en välkomnande och rymlig hall samt praktisk klädkammare i anslutning. Det ljusa köket med fina materialval bjuder på en härlig utsikt som blir en naturlig del av hemmets atmosfär. Vardagsrummet är luftigt och det generösa fönsterpartiet skapar ett magiskt ljusinsläpp. Här finns gott om plats för soffgrupp, tv-möblemang och säng, och från rummet nås även den soliga balkongen i söderläge – helt utan insyn och med härliga vyer. Badrummet är stilrent och helkaklat för en tidlös och fräsch känsla. Läget på Gräshagen är riktigt bra, här finns närhet till allt som önskas inom gång- och cykelavstånd. I närheten finns grönskande natur med härliga skogspromenader och Vattenledningsparken. Mataffär utmed Lovisagatan och busshållsplats någon minut bort. Här bor du lugnt, men ändå med direkt närhet till all service och Jönköpings utbud av affärer, cityliv och högskola. Bostadsrättsföreningen är välskött och förvaltas av HSB. Här bor du bekvämt i stabil förening med en hög boendestandard. Den låga månadsavgiften om 2455 kr inkluderar värme, vatten, tv, internet (Telia 100/100) samt bostadsrättstillägg. Genomgående vattenburen värme i hela bostaden. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information! Magdalena Stoor - 0708 44 66 48.