Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Furusundsgatan 11, 6tr

Gärdet - Östermalm, Stockholms kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    26 m²
    Våning
    6, hiss finns
    Avgift
    2 013 kr/mån

Byggår
1939
Förening
BRF Högborgen
Energiklass
E
Pris/m²
99 808 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkomna till denna charmiga etta som erbjuder allt du önskar i ditt boende. Här bor du på en lugn återvändsgata med grönskande insynsfritt läge och balkong med förmiddagssol fram till eftermiddagen. Lägenheten präglas av fina originaldetaljer, stavparkett och fönsterbrädor i marmor. Yteffektiv planlösning med plats för all önskvärd inredning och stora fönster samt dubbeldörrar ut till balkongen som skapar ett härligt ljusinsläpp och märkbar rymd. Bostaden har ett separat kök med originalskåp med gott om förvaring, kyl och frys, spishäll samt diskho. I hallen finns en hatthylla och förvaring i en inbyggd garderob samt i tre garderober till längre in i rummet. Badrummet intill är inrett med ljust kakel och klinkergolv, dusch, wc, tvättställ med kommod med spegel ovan. Nuvarande ägare disponerar ett vindsförråd. Här bor du i en välskött förening med god ekonomi – låg belåning ca 2 126 kr/kvm och föreningen har installerat bergvärme vilket bidrar till lägre kostnader. Fiber är indraget till lägenheten och ingår i månadsavgiften. I föreningen finns en gemensam tvättstuga, cykelrum och återvinningsrum. Läget är svårslaget – här bor du med närhet till både natur och stadsliv. Promenadavstånd till Tessinparken, Gärdet, Djurgården och Östermalm. Fältöversten vid Karlaplan erbjuder ett rikt serviceutbud och populära restauranger, kaféer, gym och matbutiker finns i kvarteren. Kommunikationerna är utmärkta med T-bana Gärdet och flera busslinjer bara ett stenkast bort.