1/19

695 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
43 m²
Våning
-1 av 3, hiss finns ej
Avgift
3 504 kr/mån
Driftkostnad
2 696 kr/år
Byggår
1960
Förening
BRF Åkern
Energiklass
D
Pris/m²
16 163 kr/m²
Antal besök
439
Premium
Balkong
Välkommen till Fritzhemsgatan 61A och denna ljusa och välplanerade etta med en inbjudande och harmonisk känsla. Redan i hallen möts du av smart förvaring och stilrena ytskikt som sätter tonen för resten av bostaden. Allrummet är generöst tilltaget med vackert ljusinsläpp, plats för både soffgrupp och säng samt gott om förvaring i praktiska garderober längs väggen - en perfekt kombination av funktion och trivsel.
Det separata köket är ljust och charmigt med gott om arbetsytor och plats för matbord vid fönstret, där dagsljuset skapar en härlig atmosfär. Från allrummet nås den soliga balkongen som bjuder på fri utsikt och blir en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader - en idealisk plats för både avkoppling och umgänge.
Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med närhet till grönområden, service och goda kommunikationer. En perfekt bostad för dig som söker ditt första hem eller en stilfull och lättskött lägenhet med det lilla extra - där ljuset, planlösningen och balkongen tillsammans skapar ett hem att verkligen trivas i.