Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Simrishamn
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Simrishamn

Backgatan 23C

Friaborg, Simrishamns kommun

Visa på karta

550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    29,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 422 kr/mån
    Driftkostnad
    4 020 kr/år

Byggår
1962
Förening
HSB BRF Hägern i Simrishamn
Energiklass
C
Pris/m²
18 644 kr/m²
Premium
Ljus och trivsam etta med pentry samt sovalkov. På första våningen dessutom; det är bara några trappsteg upp från huvudentrén! Välkomnande hall med parkett och fondvägg i varm grön ton. Parketten fortsätter in i rummet som har vita väggar, lugnt och harmoniskt. Ett plus med sovalkov - en egen plats för grand-lit eller bäddsoffa. Ombonat pentry med platsbyggd inredning, retro. Helkaklat duschrum med med wc och dusch. I populär och trygg HSB-förening med stabil och välskött organisation. Föreningen har genom åren utfört omfattande moderniseringar och underhåll, både inne och ute. Grönskande gemensam trädgårdsyta på innergård, fräscha tvättstugor, garage och parkeringsplatser finns här. Granne med föreningen ligger vackra Jonebergsparken med "ankedammen", lekplats, utegym och härliga grönytor. I Simrishamn är det nära till allt; affärer, restauranger, skolor, idrotts- och simhall, sjukhus och apotek, buss/tågstation finns på gång/cykelavstånd. Dessutom stannar stadsbussen Snurringen precis utanför huset.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Hägern i Simrishamn

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling