Logotyp av BOSTHLM
Logotyp av BOSTHLM

Filipstadsbacken 48, ep

Farsta Strand, Stockholms kommun

Visa på karta

1 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    23,5 m²
    Våning
    1 av 9, hiss finns
    Avgift
    1 649 kr/mån
    Driftkostnad
    2 400 kr/år

Förening
BRF Tosterö 3
Energiklass
E
Pris/m²
65 957 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
En perfekt planerad etta med mycket charm och stor balkong! I det här hemmet är det bara att flytta in. Fint skick och en välplanerad layout. Här bor du också fritt från insyn och med utsikt över trädgrenar som snart är i full grönska. Allrummet har plats för allt du behöver; soffa, soffbord, säng, matbord och tv. Det snygga köket går i en snygg mörkgrön nyans och har bl.a gott om skåpförvaring och en diskmaskin. Balkongen blir verkligen till ett extrarum under sommarhalvåret, här finns plats för en utemöbel och en massa blommor efter säsong. Hallen är välplanerad och har bra förvaring i form av hängare och utdragskorgar. Plats finns också för en hatthylla. Helkaklat badrum med bl.a dusch. Hela hemmet går i en varm och smakfull färgskala som det är lätt att möblera efter. Bostadsrättsinnehavaren förfogar över ett stort vindsförråd. Omtyckt och stabil BRF med låg belåning på endast 1 301 kr/kvm (uppgift enl årsredovisning 2025). Föreningen har ett gruppavtal med Tele2 som innebär att du som medlem får bredband via Fiber eller Koax utan extra kostnad. Föreningen har flera tvättstugor och en föreningslokal, som du kan hyra för en billig peng, för släkt- och familjeträffar, barnkalas mm. Nära bostaden finns vackra promenadstråk längs med vattnet och tillgång till gröna oaser. Under sommarhalvåret kan man ta ett dopp vid badbryggorna eller vid någon av sandstränderna som ligger längs sjöarna Drevviken och Magelungen. Området har bra kommunikationer i form av t-bana, bussar och pendeltåg. I Farsta Centrum finns ca 150 butiker och all tänkbar service man kan tänkas behöva i vardagen.