Logotyp av SkandiaMäklarna Uppsala
Logotyp av SkandiaMäklarna Uppsala

Hjalmar Brantingsgatan 10B

Fålhagen, Uppsala kommun

Visa på karta

1 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    26 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    2 966 kr/mån
    Driftkostnad
    6 360 kr/år

Byggår
1942
Förening
BRF Liljan
Energiklass
E
Pris/m²
53 654 kr/m²
Premium
HÄRLIGT SOLLÄGE PÅ BALKONGEN ** LJUS&RYMD ** LUMMIGT CENTRALT LÄGE Välkommen till ett centralt läge och en mycket charmig och välplanerad 40-tals 1:a med solig balkong. Här möts du av en bostad som verkligen andas ljus, rymd och karaktär, med generösa fönsterpartier som släpper in ett fantastiskt ljusflöde. Den soliga balkongen blir snabbt en favoritplats- en privat oas där du kan njuta av morgonkaffet och följa solen från förmiddag till sen eftermiddag. Bostadens tidstypiska 40-tals detaljer är väl bevarade, med vacker takhöjd, djupa fönsternischer och en luftig känsla som ger hemmet en unik charm. På 26 välplanerade kvadratmeter erbjuds en genomtänkt och yteffektiv planlösning där varje yta är optimerad för både funktion och trivsel. Detta är det perfekta boendet för studenten, pendlaren eller för dig som söker din första egna bostad med allt du behöver inom bekvämt räckhåll. Läget är svårslaget med kort promenadavstånd till både Centralstationen och Stora Torget, där stadens shopping, restauranger och puls väntar. Lägenhetens planlösning erbjuder dig en hall med förvaring från klädkammare, badrum, ett charmigt kök samt ett generöst allrum med plats för både soffa, och arbetsbord, samt utgång till utgång till balkongen. Sammantaget är detta en mycket trevlig bostad med härlig balkong. Här bor du i en välskött förening med låg belåningsgrad som har genomfört de största renoveringarna. Föreningen har en trevlig lummig innergård med utemöbler och grill samt fin tvättstuga med moderna maskiner och bastu med dusch. På Hjalmar Brantingsgatan 10B bor du i ett väldigt attraktivt och centralt läge i Fålhagen med kort promenadavstånd till resecentrum, Stora torget som är hjärtat i city med all handel och trevliga restauranger och caféer samt närhet till universitetets olika Campus. Ett stenkast från bostaden finns Vaksala torg med sin genuina torgmiljö med omkringliggande restauranger och högklassiga träningsanläggningar samt UKK och affärshuset Kvarnen. Välkommen hem!