Logotyp av Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

Malmögatan 4A

Eneborg, Helsingborgs kommun

Visa på karta

895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    39 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 680 kr/mån
    Driftkostnad
    2 400 kr/år

Byggår
1944
Förening
Riksbyggen BRF Helsingborgshus nr 2
Energiklass
E
Pris/m²
22 949 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till Malmögatan 4A och denna charmiga etta om 39 kvm! Här bor du högst upp i huset, med ett insynsskyddat läge och en fantastisk känsla av rymd. Den soliga balkongen i västerläge blir snabbt en favoritplats – perfekt för långa, avkopplande eftermiddagar och kvällar i solen. Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning med fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Redan i hallen möts du av en luftig känsla och bra förvaringsmöjligheter, med enkel access till samtliga rum. Allrummet är generöst tilltaget och rymmer både soffgrupp och säng utan att kompromissa med ytan. De stora fönstren i kombination med ljusa ytskikt och god takhöjd skapar ett hem som känns både öppet och inbjudande. Härifrån når du även balkongen – bostadens verkliga höjdpunkt – där du kan njuta av sol från eftermiddag till kväll med utsikt över takåsar och grönska. Köket är praktiskt utformat med gott om förvaring i både över- och underskåp samt inbyggda skafferier. Här finns plats för matbord för 4–6 personer, vilket gör det enkelt att bjuda över vänner. Utrustningen består av kyl, frys, ugn och spishäll. Badrummet är helkaklat och fräscht, utrustat med dusch bakom glasvägg, WC och handfat – stilrent och lättskött. Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med närhet till allt du behöver. I närområdet finns mataffärer, restauranger, service och grönområden. För dig som studerar eller arbetar finns både campus och lasarettet på bekvämt avstånd, och för pendlaren nås E6:an smidigt. Detta är ett hem som kombinerar högt läge, rikligt ljus och en fantastisk balkong i bästa solläge – ett boende att verkligen trivas i. Varmt välkommen att boka visning och uppleva det på plats!