Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Djurängsvägen 31

Djurängen, Kalmar kommun

Visa på karta

595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    42,5 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 325 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
1988
Förening
HSB BRF Bergagården i Kalmar
Energiklass
E
Pris/m²
14 000 kr/m²
Premium
Hiss
Ett perfekt alternativ för dig som söker ditt första boende, studentboende eller övernattningslägenhet. Du väljer själv om du vill ta tillvara på vardagsmotionen och trapporna eller om du väljer att ta hissen upp till fjärde våningen. Häng på in så ska jag presentera bostaden närmare. Redan i hallen infinner sig en harmoni och krispighet. Lägenheten är ljus och fräsch. Hallen är rymlig och det finns gott om plats för ytterligare förvaring i totalt fyra garderober. Vardagsrummet är rymligt, här inryms allt du behöver och det med råge. En större hörnsoffa, tv och tv-möbel samt en arbetsplats om så önskas. Intill vardagsrummet har man skapat det lilla sovrummet av den lilla klädkammaren, allt för att göra det yteffektivt. Köket är stort och bra med såväl arbetsyta som förvaring och gott om plats för ett matbord där ni kan ta det lugnt för fina samtal medans diskmaskinen sköter jobbet efter middagen. Tänk vad det underlättar vardagen och kunna slappa i soffan efter du lagat middag! HSB Brf Bergagården består av 58 lägenheter. Föreningen har en fin och grönskande gård med fruktträd och buskar, odlingslådor m m. Det finns även en fast utegrill för medlemmar att nyttja. Övernattningslägenhet finns för medlemmar att hyra för 150 kr/natt och gemensamhetslokal (för upp till ca 30 personer) finns att låna kostnadsfritt. TV och bredband via Tele2 och Telenor. Föreningen har 45 parkeringsplatser och 24 garageplatser. Utomhusparkeringsplatserna kan hyras för 110 kr/månad och garageplats 350 kr/månad. Separat kösystem tillämpas. Här bor du med närhet till matbutiker, vårdcentral, köpcentrum med mera. Dessutom har du bra cykel förbindelser in till stadens puls, universitetet och badplatser. Om cykeln strejkar eller vädret inte tillåter finns busshållplatsen i nära anslutning. Varmt välkommen på visning till Djurängsvägen 31!