Logotyp av Fastighetsbyrån Trollhättan
Logotyp av Fastighetsbyrån Trollhättan

Riddaregatan 7B

Centralt, Trollhättans kommun

Visa på karta

510 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    29,5 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    2 281 kr/mån
    Driftkostnad
    1 200 kr/år

Byggår
1959
Förening
HSB BRF Eken i Trollhättan
Energiklass
E
Pris/m²
17 288 kr/m²
Premium
Hiss
Perfekt som studentboende, övernattningslägenhet eller första egna hem! Nu finns möjlighet att förvärva en smart planerad och yteffektiv bostad om 29,5 kvadratmeter, idealisk för dig som söker ett prisvärt och centralt boende i Trollhättan. Lägenheten är belägen i en stabil och välskött bostadsrättsförening med mycket god ekonomi, vilket borgar för ett tryggt ägande och långsiktigt låga kostnader. Bostaden ligger på första våningen, vilket gör den lättillgänglig och bekväm i vardagen. Här finns gott om förvaringsmöjligheter tack vare inbyggda garderober samt två tillhörande förråd – perfekt för att hålla ordning och reda även på en mindre yta. Den genomtänkta planlösningen gör att varje kvadratmeter utnyttjas maximalt, med plats för både säng, matplats och soffhörna. Månadsavgiften är fördelaktigt låg, endast 2 172kr och inkluderar värme, vatten, kabel-TV, elnätskostnad samt snabbt internet (100/100 Mbit/s), vilket gör boendekostnaden både lättöverskådlig och budgetvänlig. Här bor du med gångavstånd till allt som Trollhättans stadskärna har att erbjuda – butiker, caféer, restauranger, kommunikationer och högskola. Ett utmärkt val för studenter, veckopendlare eller dig som söker ett smidigt och centralt boende. Tillträdet är flexibelt och kan anpassas efter dina önskemål. För visning vänligen kontakta ansvarig mäklare!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Eken i Trollhättan