Logotyp av Ny vy Mäklare
Logotyp av Ny vy Mäklare

Färgfabriksgatan 14

Centrala Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    32,5 m²
    Våning
    1 av 8, hiss finns
    Avgift
    2 371 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
2013
Förening
HSB BRF Verona i Göteborg
Energiklass
C
Pris/m²
52 154 kr/m²
Max
Uteplats
Hiss
Välkomna till denna moderna och välplanerade etta med ett svårslaget läge – ett boende som kombinerar funktion, stil och närhet till stadens puls. Här möts ni av genomgående parkettgolv och ljusa väggar som skapar en tidlös och inbjudande atmosfär. Bostaden erbjuder en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum som ger en social och luftig känsla, och från vardagsrummet nås den rymliga uteplatsen i soligt söderläge – en idealisk plats för att njuta av solen från morgon till kväll. Sovalkoven skapar en naturlig och avskild plats för vila och gör bostaden mer hemtrevlig och funktionell. Det helkaklade badrummet är både stilrent och praktiskt, utrustat med egen tvättutrustning för en bekväm vardag. Här får ni både funktionalitet och komfort i ett. Här bor ni i en modern och stilren byggnad, omgiven av allt ni kan tänkas behöva för en bekväm vardag. Det populära Kvillebäcken är en levande stadsdel som kombinerar närhet till stadens puls med lugna omgivningar. Bara ett stenkast bort ligger Hjalmar Brantingsplatsen, en av Göteborgs viktigaste knutpunkter, som erbjuder smidiga kommunikationer med både spårvagn och buss till hela staden. I närområdet finner ni ett brett utbud av skolor, förskolor, service och omsorg, samt närhet till shopping och matupplevelser. Här finns Kville Saluhall med sitt stora utbud av delikatesser och restauranger, samt flera matbutiker och kaféer. Tack vare Hisingsbron når ni snabbt Centralstationen och Nordstan, antingen till fots, med cykel eller kollektivtrafik. För den som uppskattar naturen ligger både Keillers park och Ramberget inom räckhåll, perfekta för en promenad eller picknick med fantastisk utsikt över Göteborg.