Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Brynäsgränd 14

Brynäs, Gävle kommun

Visa på karta

595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    21,2 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    1 522 kr/mån
    Driftkostnad
    8 180 kr/år

Byggår
1955
Förening
BRF Fyrbåken nr 2
Energiklass
E
Pris/m²
28 066 kr/m²
Premium
Välkommen till en smart planerad etta där varje kvadratmeter är väl utnyttjad, en perfekt kombination av funktion och bekvämlighet! Med ett attraktivt läge på Brynäs, endast en kort cykeltur från sjukhuset, högskolan och Gävle centrum passar bostaden utmärkt både för studier och som en smidig övernattningslägenhet. Lägenheten erbjuder en välkomnande hall med gott om förvaring i inbyggda garderober som sträcker sig hela vägen upp till tak och tar tillvara på takhöjden. Vidare finns ett badrum samt ett ljust och generöst allrum med kokvrå, som är lätt att möblera efter behov. Här bor du i en välskött förening med ett centralt och bekvämt läge. I närområdet finns ett brett utbud av service såsom matbutiker, restauranger och hälsocentral. Området erbjuder ett bekvämt vardagsliv med närhet till det mesta. Förskolor, skolor, livsmedelsbutik och vårdcentral finns inom gångavstånd, liksom Söders populära restaurangstråk. Goda gång- och cykelvägar gör det enkelt att ta sig till centrum, högskolan och stationen. Runt hörnet väntar även naturen i Stenebergsparken med lekplats, minigolf och trevliga sociala ytor. För den sportintresserade finns både Brynäshallen och Brynäsvallen i närheten. Kommunikationerna är smidiga med busshållplats nära bostaden och täta stadsbussförbindelser. Dessutom ligger det attraktiva området Godisfabriken bara ett stenkast bort med bland annat ICA, saluhall, restauranger och annan service. Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!