Logotyp av Bjurfors Göteborg City
Logotyp av Bjurfors Göteborg City

Gustavsplatsen 1N

Bagaregården, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 290 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    39,4 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 521 kr/mån
    Driftkostnad
    5 772 kr/år

Byggår
1927
Förening
HSB BRF Omberg 1 i Göteborg
Energiklass
E
Pris/m²
58 122 kr/m²
Premium
Bjurfors Century presenterar en charmig och smart planerad etta! Vi har nu nöjet att visa denna ljusa bostad med sovalkov i det avskilt placerade köket, vilket skapar generösa ytor för socialt umgänge. Lägenheten har tidstypiska detaljer såsom brädgolv, listverk och generös takhöjd som ger en härlig 20-talskänsla. Vardagsrummet är öppet och lättmöblerat med plats för både soffgrupp och matbord, den perfekta platsen för både middagar, arbete hemifrån eller sociala stunder med vänner och familj. Här finns smart plats för förvaring, vilket gör det enkelt att hålla ytorna fria och ordning på vardagen. Köket är funktionellt och välplanerat med sovalkoven integrerad på ett sätt som skapar en praktisk och mysig lösning utan att påverka bostadens ljusa och öppna känsla. I hallen finns en rymlig klädkammare som ger goda förvaringsmöjligheter, och tillsammans med vardagsrummets smarta lösningar blir det lätt att organisera hemmet på ett stilrent och praktiskt sätt. Omtyckta Bagaregården stoltserar med sina klassiska landshövdingehus i charmig 20-talsstil. Området erbjuder lugn, tystnad och fågelkvitter, samtidigt som du har nära till både natur och stadspuls. Ta en promenad i kvarteren och upptäck mysiga caféer, restauranger och lokala butiker. Redbergsparken ligger ett stenkast bort, och med cykel eller kort åktur når du Delsjöns och Skatås naturområden. Kommunikationerna vid Redbergsplatsen tar dig snabbt in till Göteborgs city – en perfekt kombination av lugn, närhet till natur och stadsliv. Varmt välkommen!