Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora

Kolgillaregatan 10B

Avesta, Avesta kommun

Visa på karta

315 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    44,4 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 065 kr/mån
    Driftkostnad
    3 924 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Strået
Energiklass
E
Pris/m²
7 095 kr/m²
Balkong
Hjärtligt välkomna till Kolgillaregatan! Med ett centralt läge & i ett trevligt område finner vi denna superfina etta på andra plan med inglasad balkong! Här är det bara att flytta in! Perfekt för dig som vill flytta hemifrån eller söker en övernattningslägenhet. Välkomnas in i en rymlig hall med gott om plats för ytterkläder och skor. Toppenfint och nyrenoverat kök (2020) med fina vitvaror, diskmaskin och vita köksluckor. Här finns matplats för fyra personer. Trevligt vardagsrum med plats för både soffgrupp och säng. Via vardagsrummet når du den inglasade altanen som blir som ett extra rum under tre av fyra årstider. Badrum/WC med våtrumsmatta, tvättmaskin & våtrumstapet. Här bor du i en trevlig förening som redan gjort de större investeringarna, såsom installerat bergvärme. I månadsavgiften på 3 065 kr/mån ingår VA, uppvärmning, internet och TV. Hjärtligt välkommen på visning! Det är alltid attraktivt att bo centralt, nära all mångsidig samhällsservice som en stad av Avestas storlek erbjuder. Det är promenadavstånd till stora livsmedelsbutiker, förskolor och skolor, bibliotek och badhus. Dessutom händer det mycket i Avesta stadskärna den närmaste tiden. Dagens centrum ska förtätas, har kommunen bestämt, och byggas ihop med Koppardalen, det gamla industriområdet. Ner mot Dalälven blir det nya bostäder, kontor, restauranger och offentliga mötesplatser som höjer människors livskvalitet. Du som bor i centrum har ändå nära till vacker natur och rogivande vandringsstråk. Älvpromenaden löper från Gamla Byn och ända ner till Krylbo och sedan tillbaka igen på andra sidan älven, förbi Avesta golfbana. Verket & Avesta Art är ett interaktivt museum och konsthall nere vid Koppardalen – en spännande mix av historia, konst och modern teknik. Det är en extra trygghet att Avesta lasarett finns endast 2 km bort från stadskärnan. Köpcentret Dalahästen når du med bil på högst 5 minuter. Och Stockholm och hela region Mälardalen ligger inom bekvämt räckhåll. Tåget till Arlanda exempelvis tar inte mer än en dryg timme.