Logotyp av Bjurfors Åre
Logotyp av Bjurfors Åre

Fjällbyvägen 22, lgh 220

Åre By, Åre kommun

Visa på karta

1 975 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    29 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 340 kr/mån

Byggår
1980
Förening
BRF Åre Fjällby 2
Pris/m²
68 103 kr/m²
Premium
Välkommen till en effektiv fjällägenhet om 29 kvm med attraktivt läge i Åre Fjällby. Entré från södersidan via en praktisk farstukvist under tak samt tillhörande skidförråd. Hallen erbjuder avhängningsmöjligheter, pjäxtork samt ett mindre torkskåp som förenklar vistelsen under vintersäsongen. Kök och vardagsrum ligger i öppen planlösning vilket skapar en luftig och social yta. Köket är fullt utrustat med kyl/frys, spis med fläkt, diskmaskin samt mikrovågsugn. I sovalkoven finns idag två bäddar, antingen möblerar du så att de står separat eller ihop beroende på om du föredrar dubbelsäng eller inte. För den som önskar fler bäddar är det naturligtvis möjligt att ha dubbla våningssängar eller disponera det på annat sätt som passar behoven. I sovalkoven ryms också förvaring för kläder. Badrummet är helkaklat och utrustat med wc, dusch och handfat. Åre Fjällby erbjuder ett oslagbart läge, bara ett stenkast från både skidbackarna och Åres restaurang- och butiksutbud, får du det bästa av två världar. Härifrån tar du skidorna på axeln för att ta dig ut till VM8:an för några nypistade åk i "åtta i åttan" och är du här sommartid når du även de flowiga cykellederna via VM8:an. Parkeringen som tillhör Fjällbyns samfällighet samt närheten till Åre stationshus gör att du kan semestra friktionsfritt vare sig du kommer med bil, tåg eller flyg till Åre. I området finns även ett bageri samt vintertid även butik samt skiduthyrning. Lägenheten säljs fullt möblerad och utrustad, redo för både eget nyttjande och fortsatt uthyrning. Tillträde enligt överenskommelse. Bostaden omfattas idag av ett uthyrningsavtal med Skistar. Säljaren har ägarbokat vecka 15 (påsklovet) för eget bruk. Uthyrningen har genererat intäkter om cirka 50 000–80 000 kronor per år i genomsnitt efter Skistars provision. Vid hög beläggning finns möjlighet till ytterligare intäkter. Välkommen att kontakta mäklaren för visning!