1/13

395 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
31,5 m²
Våning
4 av 4, hiss finns ej
Avgift
2 365 kr/mån
Driftkostnad
4 014 kr/år
Byggår
1961
Förening
HSB BRF Värend i Alvesta
Energiklass
E
Pris/m²
12 540 kr/m²
Antal besök
342
Plus
Välkommen till Värendsgatan 8C! Här erbjuds nu en fin 1:a som är väl omhändertagen och placerad högst upp i huset med fin utsikt över takåsarna. Lägenheten har en bra planlösning som utnyttjar ytorna väl och skapar en bra rymd. Fiber finns installerat! och möjlighet till snabbt tillträde om så önskas!
Boendet har en välkomnande hall med klädavhängning, ett inbjudande allrum med plats för både matbord och soffgrupp, ett kök med ljusinsläpp från takfönster, ett rymligt badrum samt en klädkammare med goda förvaringsmöjligheter.
Här i HSB Brf Värend bor man lugnt och skönt i välskött samt omtyckt förening. I föreningen finns gemensam tvättstuga och uteplats. Växjö med dess Universitet ligger endast drygt 2 mil bort, hit tar du dig smidigt med tåg, buss eller bil!
Centrum bjuder på livsmedelsbutiker, vårdcentral, affärer, restauranger, träningscenter mm. Alvestas goda tåg-och bussförbindelser tar dig smidigt till önskvärd destination. Bra kommunikationer mot Stockholm/Malmö/Köpenhamn/Älmhult och Växjö.
Välkommen på visning!
Alexander Franzén
[email protected]
070-298 87 44