Logotyp av Notar Mäklare Uppsala
Logotyp av Notar Mäklare Uppsala

Bäcklösavägen 1B

Ultuna, Uppsala kommun

Visa på karta

1 645 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    38 m²
    Våning
    2 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 826 kr/mån
    Driftkostnad
    7 380 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Björkallén
Energiklass
D
Pris/m²
43 289 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en smart planerad och trivsam bostad om 38 kvm med genomtänkta ytor och en rymlig sovalkov. Bostaden erbjuder en öppen och social planlösning mellan kök och vardagsrum, vilket skapar ett luftigt intryck och goda möbleringsmöjligheter för både soffgrupp och matplats. Köket är praktiskt utformat i vinkel med bra arbetsytor och utrustat med kyl/frys, diskmaskin och induktionshäll. Den generösa sovalkoven ger en naturligt avskild sovdel med plats för förvaring och kan vid behov enkelt avskärmas till ett separat sovrum. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen i västerläge, en härlig förlängning av bostaden där du kan njuta av eftermiddagssolen. Hallen välkomnar med parkettgolv, ljusa väggar och god förvaring bakom skjutdörrsgarderob. Badrummet är stilrent och helkaklat i vitt med grått klinkergolv, utrustat med duschhörna och kombimaskin. Till lägenheten finns även ett förråd. Här bor du i ett lugnt och naturnära område längs Dag Hammarskjölds väg med direkt närhet till Ultuna och SLU. Universitetet och Akademiska sjukhuset nås inom cirka 4 km, och området erbjuder goda kommunikationer samt fina cykelvägar. I närområdet finns flera naturreservat, Vårdsätraskogen och Mälarens strandpromenader med badplatser och båtliv. Gottsunda centrum ligger nära och erbjuder ett brett utbud av service, träning och kultur. Ett perfekt boende för dig som vill kombinera närhet till natur, stad och goda kommunikationer. Anmäl ditt intresse för att ta del av all information. Varmt välkommen på visning!