Logotyp av Bjurfors Kalmar
Logotyp av Bjurfors Kalmar

Silkeborgsgatan 4

Tegelviken, Kalmar kommun

Visa på karta

775 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    38,5 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    2 932 kr/mån
    Driftkostnad
    4 560 kr/år

Byggår
1960
Förening
Riksbyggen BRF Kalmarhus nr 13
Energiklass
F
Pris/m²
20 130 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Silkeborgsgatan 4 – en smakfullt uppdaterad och optimalt planerad etta om 38,5 kvm med separat kök, mysig sovalkov och stor inglasad balkong. Här erbjuds ett hem i genomgående fräscht och välvårdat skick med fina materialval, generösa ljusinsläpp och en trivsam känsla rakt igenom. Det rymliga allrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp, matplats och sovdel i den avskilda alkoven som skapar en naturlig och ombonad känsla. Från rummet nås den stora inglasade balkongen – ett extra rum stora delar av året – med härligt läge och utsikt mot grönska. Här kan du njuta av eftermiddags- och kvällssol i lugn och ro. Köket är stilrent renoverat med moderna färgval, bra arbetsytor och gott om förvaring. Här finns allt man kan önska för ett bekvämt boende och köket blir snabbt en naturlig samlingsplats i hemmet. Duschrummet är kaklat och fräscht och i hallen finns praktisk förvaring som förenklar vardagen. Föreningen är stabil och välskött med låg avgift och låg belåning, vilket skapar en trygg ekonomi för framtiden. I huset finns hiss och till lägenheten hör både vindsförråd och matkällarförråd samt tillgång till tvättstuga. Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med närhet till både natur och stadsliv. Stensö, Kalmarsundsparken och fina promenadstråk finns inom bekvämt avstånd samtidigt som universitetet, sjukhuset och centrum enkelt nås med cykel eller buss. Ett perfekt boende för dig som söker en inflyttningsklar lägenhet med smart planlösning, fint ljus och låg boendekostnad. Varmt välkommen att boka in dig på visning!