Hamngatan 13A

Sundbybergs kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    36,5 m²
    Våning
    6 av 7, hiss finns
    Avgift
    2 917 kr/mån

Förening
HSB BRF Bällstaån i Sundbyberg
Energiklass
C
Pris/m²
82 055 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Kort beskrivning: Välkommen till denna ljusa och yteffektiva 1.5:a på sjätte våningen i attraktiva Centrala Sundbyberg. Här erbjuds en genomtänkt planlösning med stilrent kök, fräscht badrum utrustat med tvättmaskin och torktumlare, samt en rymlig, halv-inglasad balkong som blir en extra oas. Med närhet till kommunikationer och stadens puls är detta ett perfekt hem för den kräsne. Högt upp i fastigheten finner ni denna underbara 1,5:a med stor balkong och fri himmelkontakt. Sol från morgon till tidig eftermiddag samt vacker utsikt ner mot vattnet och Bällstaviken. Hela bostaden karaktäriseras av sitt höga och fria läge med stort ljusinsläpp, vackert parkettgolv samt stilrena och påkostade materialval. Lägenheten erbjuder naturlig plats för sovalkov (160cm), soffa och matplats samt ger dig gott om plats för förvaring i klädkammaren. Köket är från Vedum och fullt utrustat med en integrerad maskinell utrustning bestående av kyl/frys, diskmaskin, spishäll, varmluftsugn och inbyggd mikrovågsugn. Väl tilltaget badrum med helkaklade väggar, klinkergolv och golvvärme. Därtill fullt utrustat med handdukstork samt tvättmaskin och torktumlare. Bostadsrättsföreningen är välskött och trygg med god ekonomi. Gemensamma utrymmen består av relax/bastu, tvättstuga och garage. Föreningslokalen kan även nyttjas för övernattning. Direkt utanför lägenheten finner du underbara promenadstråk längs vattnet som tar dig hela vägen in till Kungsholmen. Kort gångavstånd till tunnelbana Solna strand alternativt Sundbyberg med Stockholms bästa kommunikationer i form av både tunnelbana, tvärbana, pendeltåg och bussar. I närområdet finns ett stort utbud av restauranger och uteserveringar samt gym, mataffärer och caféer. Här bor du som mitt i smeten men ändå med lugnet invid vatten och grönska.