Logotyp av Notar Mäklare Uppsala
Logotyp av Notar Mäklare Uppsala

Gösta wahlströms väg 18

Rickomberga, Uppsala kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 555 kr/mån
    Driftkostnad
    13 140 kr/år

Byggår
2004
Förening
BRF Rickomberga Park, Uppsala
Energiklass
D
Pris/m²
33 868 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Varmt välkommen till Gösta Wahlströms väg 18 – En charmig och välskött etta med en underbar uteplats! Denna ljusa och rymliga bostad erbjuder en fantastisk planlösning som med fördel nyttjas som en tvåa, perfekt för både ensamstående och par. Här möts ni av en välkomnande hall med direkt anslutning till ett fräscht och rymligt badrum, utrustat med både tvättmaskin och torktumlare – en stor fördel för en bekväm livsstil. I anslutning till hallen finns även en praktisk klädkammare, som enkelt kan användas som ett extra sovrum eller arbetsrum. Vidare in i lägenheten finner ni det stora vardagsrummet, som med sin öppna planlösning mot det fullt utrustade köket, bildar en social och luftig yta. Köket är modernt och funktionellt, och erbjuder allt du behöver, diskmaskin, kyl/frys och ugn. Härifrån öppnas dörren ut till den fantastiska altanen, som vetter mot en lummig innergård – en perfekt plats att koppla av på soliga dagar eller njuta av en god middag under bar himmel. Lägenheten är belägen i det populära och lugna området Rickomberga, som är känt för sin trygghet och närhet till både natur och stadens puls. I området finns några av Uppsalas bästa skolor och förskolor, bland annat Tiundaskolan och Eriksskolan. För den som gillar att vara ute i naturen erbjuder Stabbyskogen inbjudande motionsspår, och vintertid är det bara att snöra på sig längdskidorna för en tur i snön. Med sitt strategiska läge är detta också ett perfekt val för er som pendlar. Oavsett om ni föredrar att ta bilen, cykeln eller kollektivtrafiken, har ni nära till allt. Busshållplatsen på Luthagsesplanaden ligger bara ett stenkast bort, och från E4:an tar det bara några minuter att köra till Polhemsgatan via Bärbyleden. Från Uppsala centrum rekommenderas Luthagsleden, och riksväg 55 ansluter endast ett par hundra meter från området. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information - denna lägenhet vill ni inte missa!