Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Hamngatan 19B

Nynäshamns kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    38,5 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 220 kr/mån
    Driftkostnad
    6 800 kr/år

Byggår
1940
Förening
HSB BRF Framtiden i Nynäshamn
Energiklass
E
Pris/m²
28 442 kr/m²
Premium
Balkong
INTRESSERAD AV VISNING? KONTAKA ANSVARIG MÄKLARE FÖR TIDSBOKNING! 072-156 63 07 På ett lugnt och omtyckt läge finner du denna stilfulla etta (nyttjas som 1,5rok med sovrum), belägen högst upp i huset med en balkong i trivsamt läge. Lägenheten är varsamt renoverad med genomtänkta materialval och en planlösning som utnyttjar varje kvadratmeter på ett smart sätt. Bostaden erbjuder gott om förvaring i form av garderober och ett externt förråd i källaren, vilket gör det enkelt att hålla ordning i vardagen. Det helkaklade badrummet ger ett fräscht intryck och köket är utrustat med all nödvändig maskinell utrustning, perfekt för dig som vill ha ett bekvämt och funktionellt hem. I huset finns en gemensam tvättstuga, och föreningen tillhandahåller även barnvagns- och cykelförråd. Här bor du i en stabil och uppskattad förening, med närhet till både service, kommunikationer och grönområden. Här har du Nynäshamns charmigaste och mest levande område precis utanför dörren. Här möts skärgårdskänsla, småstadsliv och närheten till både natur och stadens puls, en kombination som gör platsen till ett av Nynäshamns mest eftertraktade lägen. Hamnområdet, som ligger ett stenkast bort, bjuder på ett unikt utbud av restauranger, caféer, små butiker och gästhamn. Under sommarmånaderna förvandlas det till en pulserande mötesplats med uteserveringar, marknader och skärgårdsbåtar som avgår till populära öar som Nåttarö, Utö och Öja (Landsort). Området präglas av vackra promenadstråk längs vattnet, gröna parker och närhet till både badplatser och naturreservat. På kort gångavstånd hittar du Strandvägen, en idyllisk kustlinje perfekt för morgonpromenader, jogging eller en picknick i solnedgången. För dig som pendlar är läget också idealiskt. Nynäshamns station ligger bara några minuter bort och erbjuder direktförbindelse med pendeltåg till Stockholm, vilket gör det enkelt att kombinera skärgårdsliv med storstadens utbud. Under rusningstid på vardagar går en direktbuss (861) från Nynäshamns station till Globen, som även går från Globen till Nynäshamn under eftermiddagar. I närområdet finns även skolor, förskolor, mataffärer och vårdcentral, allt som behövs för en bekväm vardag. Varmt välkomna på visning!