Logotyp av Svärdegård Kullbo & Co Fastighetsbyrå
Logotyp av Svärdegård Kullbo & Co Fastighetsbyrå

Hedtångsvägen 25

Nya Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    42,5 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 329 kr/mån
    Driftkostnad
    3 500 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Urbani i Hovås
Energiklass
C
Pris/m²
62 353 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
På Hedtångsvägen 25 i populära Nya Hovås välkomnas du till en ljus och inbjudande bostad där modern design möter genomtänkt funktion. Redan i hallen öppnar bostaden upp sig mot köket och skapar ett luftigt första intryck, samtidigt som du härifrån når lägenhetens badrum. Det stilrena köket är utformat i öppen planlösning mot vardagsrum och matplats – en perfekt miljö för både vardag och umgänge. Grå köksluckor kombineras med ljus bänkskiva och vitt kakel, medan infällda spottar bidrar till en behaglig och funktionell ljussättning. Köket är fullt utrustat med vitvaror från Siemens och kompletteras av en köksö i samma gråa ton, som erbjuder extra arbetsyta och en naturlig samlingspunkt. Vardagsrummet har plats för soffa, tv och förvaring och övergår sömlöst i matplatsen som rymmer fyra sittande. Stora fönsterpartier och balkongdörr låter dagsljuset flöda och skapar en trivsam och luftig atmosfär som genomsyrar hela kök, vardagsrum och matplats. Härifrån nås även balkongen i soligt västerläge, belägen på våning 5 av 6. Det fria läget utan balkong ovanför ger en öppen och ostörd utemiljö där du kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Den smart placerade sovalkoven är naturligt avskild från de sociala ytorna och erbjuder en privat och rofylld sovdel som samtidigt får ett fint ljusinsläpp från vardagsrummets fönster. Möjlighet finns att skapa en mer avskild sovhörna för den som önskar känslan av en tvårummare. Badrummet är helkaklat i tidlösa färgval med grått klinkergolv och vita väggplattor och är utrustat med dusch med vikbara glasväggar, toalett, kommod med förvaring samt tvätthörna med kombimaskin och tvättskåp. Till lägenheten hör även ett rymligt källarförråd, smidigt beläget nära hissen i källarplanet.