Logotyp av Fastighetsmäklare Hettinger AB
Logotyp av Fastighetsmäklare Hettinger AB

Utsättaregränden 83

Norra Fäladen, Lund, Lunds kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    50 m²
    Avgift
    3 703 kr/mån

Byggår
1969
Förening
BRF Byggnadslagen i Lund
Energiklass
F
Pris/m²
39 000 kr/m²
Premium
Uteplats
Kontakta mäklaren för bokning av visning! Välkommen till Utsättaregränden 83! Låt oss presentera en välplanerad bostad i populära Brf Byggnadslagen! Här får du känslan av att bo i ett litet radhus med egen ingång, uteplats och ett hem som är både smakfullt renoverat och genomtänkt i varje detalj. Bostaden präglas av stilrena materialval och smarta lösningar. I hallen ligger ett praktiskt klinkergolv, och vidare in i bostaden löper ett vackert parkettgolv som skapar en enhetlig och varm känsla. Badrummet är helkaklat och stilrent, utrustat med tvättmaskin för extra bekvämlighet. I anslutning till hallen finns en rymlig klädkammare som gör det enkelt att hålla ordning. Köket är fullt utrustat och erbjuder gott om arbetsyta och plats för en matgrupp där du enkelt dukar upp till både vardag och fest. Vardagsrummet är lättmöblerat och generöst i storlek, med utrymme för både soffgrupp som skrivbord för hemmakontor eller läshörna. Nuvarande ägare har smart delat av rummet och skapat en mysig sovalkov med plats för dubbelsäng. Tack vare att man satt in fönster i alkoven så flödar ljuset in även här. Detta gör att sovdelen känns både luftig och ombonad. Från vardagsrummet kliver du rakt ut till bostadens egna uteplats. Uteplatsen blir en förlängning av vardagsrummet under årets varmare månader. Här finns ett trädäck som bjuder in till sommarens middagar, soliga eftermiddagar och lata stunder i lugn och ro. Häcken runtom ger både grönska och insynsskydd, och ytan lämnar gott om plats för att sätta din egen prägel. Perfekt för växter, odlingar eller en loungehörna. Här bor du i en trivsam förening med närhet till både centrum, matbutik, grönområden och goda kommunikationer. Detta är något för dig som söker något hemtrevligt och lättskött!