1/16

1 295 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1.5 rum
Boarea
34 m²
Våning
2 av 6, hiss finns
Avgift
3 075 kr/mån
Driftkostnad
2 544 kr/år
Byggår
2017
Förening
Riksbyggen BRF Nyckeln
Energiklass
D
Pris/m²
38 088 kr/m²
Antal besök
180
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna moderna och yteffektiva 1,5‑rummare från 2016, ett hem som passar perfekt för dig som söker stil, funktion och ett bekvämt boende nära både stadskärnan och Giraffen köpcentrum. Lägenheten präglas av en öppen planlösning och genomtänkta materialval.
När du kliver in möts du av ljusa ytskikt som förstärker bostadens moderna uttryck. Det stora allrummet, där vardagsrum och sovdel kombineras på ett smart sätt, erbjuder flera möbleringsmöjligheter och ett härligt ljusinsläpp. Här finns plats för både soffgrupp och matbord, samtidigt som bostadens sovalkov skapar ett mer avskilt utrymme som idag används som kontor, men lika gärna kan fungera som sovplats för den som önskar.
Köket är stilrent och välplanerat med gott om arbetsyta och modern maskinell utrustning som gör matlagningen både smidig och inspirerande. Badrummet är rymligt, fräscht och funktionellt med kaklade ytor och utrustat med en egen tvättmaskin, vilket ger en extra nivå av bekvämlighet i vardagen.
Läget är svårt att slå, här bor du med perfekt balans mellan stad och service. På kort promenadavstånd når du Giraffen köpcentrum med sitt stora utbud av butiker och restauranger, samtidigt som du snabbt och enkelt tar dig in till Kalmar centrum. Brf Nyckeln är en välskött och omtyckt förening med totalt 55 lägenheter. Här finns tillgång till förråd, cykelförråd och miljörum samt en praktisk gästlägenhet med wc/dusch och pentry som kan hyras vid behov. Det här är ett hem som erbjuder både bekvämlighet och stil, ett perfekt val för dig som vill bo modernt, prisvärt och med närhet till allt.