Logotyp av Bjurfors Göteborg City
Logotyp av Bjurfors Göteborg City

Tredje Långgatan 26E

Linné, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    34 m²
    Våning
    7 av 8, hiss finns
    Avgift
    2 255 kr/mån
    Driftkostnad
    8 328 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Långgatans Smedja
Pris/m²
99 853 kr/m²
Premium
Hiss
Längs med ikoniska Tredje Långgatan, innanför O.A. Möllers historiska smidesverkstad möter ni ett imponerande gårdshus med en exklusiv fasad av natursten och terrassglaspartier. Här uppe på sjunde våningen presenteras en smakfull och optimalt planerad 1,5:a med påkostad interiör. Den långa väggen av panoramafönster erbjuder en fantastisk utsikt i höjd med takåsarna. Lägenhetens planlösning är öppen och luftig med innerväggar i glas vilket skapar en genomgående rymlig atmosfär och ett ljusinsläpp utöver det vanliga. En trappa upp från bostaden finns föreningens otroliga takterrass med utsikt över Göteborgs takåsar i alla väderstreck. Föreningen har ett modernt och miljömedvetet tänk. Här bor ni nyckelfritt med säkerhetslås från Yale Doorman som är installerat på samtliga ytterdörrar. Detta perfekta boende passar lika bra för studenten som för paret, och vill du bo unikt utan att kompromissa på kvalitet har du hittat rätt. Här bor du dessutom i en förening som tillåter andrahandsuthyrning, uthyrning via Airbnb samt juridisk person som köpare. Varmt välkommen till en av Göteborgs häftigaste lägenheter! Läget längs Tredje Långgatan bjuder på närhet till stadens puls och gemytliga kvartersliv. Kaféer, restauranger och butiker ligger precis runt hörnet, samtidigt som havsbrisen nere vid Klippan och Röda Sten finns på kort avstånd.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Långgatans Smedja