Logotyp av Fastighetsmäkleri Nordiska Hem & Historia
Logotyp av Fastighetsmäkleri Nordiska Hem & Historia

Anna Branzells Gata 6

Kviberg, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    38,5 m²
    Våning
    1, hiss finns
    Avgift
    2 656 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Kvibergs Äng
Energiklass
D
Pris/m²
51 688 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Ett hem där vardagen får ta form – och där din egen historia kan börja. I det charmiga och ständigt växande Kviberg väntar ett hem där varje detalj är omsorgsfullt vald – en modern och välplanerad etta med låg avgift, skapad för ett liv i balans mellan estetik, komfort och funktion. Redan i hallen infinner sig en känsla av lugn och rymd, med genomtänkta förvaringslösningar som låter hemmet förbli både vackert och ordnat. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum ger bostaden ett naturligt flöde, där ljuset från de stora fönsterpartierna får röra sig fritt genom rummen och skapa en levande, varm atmosfär. Här möts tidlösa nordiska materialval – parkettgolv, ljusa väggar och en sober färgskala – i en inredning som låter hemmet åldras med värdighet och karaktär. Köket är stilrent och fullt utrustat, med goda arbetsytor och en självklar plats för matbordet intill fönstret, där vardagens måltider får ta sin tid. Sovalkoven är generöst tilltagen och varsamt placerad för att skapa en avskild och rofylld plats för vila, med möjlighet att enkelt skärma av när så önskas. Badrummet är rymligt och påkostat, utformat som en stillsam oas med golvvärme, tvättmaskin och arbetsyta – en påminnelse om att även vardagens rutiner förtjänar en känsla av omtanke och kvalitet. Från vardagsrummet kliver du ut på den insynsskyddade balkongen, en naturlig förlängning av bostaden. Här erbjuds sol stora delar av dagen och en grönskande vy mot innergården – en plats för morgonkaffe, långa samtal och stilla sommarkvällar. Föreningen är stabil och långsiktig, med ägd mark och investeringar i solceller som speglar både miljömedvetenhet och framtidstro, vilket bidrar till låga boendekostnader. Läget är lika tilltalande som bostaden själv. Med gym, matbutik och service precis intill, samt Kvibergs arena runt hörnet med sitt breda utbud av aktiviteter året om, finns här en vardag som är enkel att leva och rik att fylla. Gamlestaden nås på några minuter och erbjuder restauranger, butiker och all tänkbar service, medan spårvagn och buss tar dig till Göteborgs innerstad på cirka 15 minuter. Detta är mer än en bostad. Det är en plats att slå rot på, skapa rutiner, minnen och berättelser – ett hem där ett liv får ta form. Varmt välkommen att uppleva det på plats.