1/20

3 395 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1.5 rum
Boarea
39 m²
Våning
2 av 3, hiss finns ej
Avgift
2 956 kr/mån
Byggår
1926
Förening
HSB BRF Kalkonen i Stockholm
Energiklass
F
Pris/m²
87 051 kr/m²
Antal besök
957
Premium
Varmt välkommen till en charmig och välplanerad lägenhet på Thorildsplan! Här bor ni mot en vacker innergård i fantastisk 20-talscharm på en av områdets mest lugna gator. I lägenheten finns välbevarade detaljer så som breda fönsternischer, originalgolv, vackra stuckaturer samt en generös takhöjd om 2,78 m. Lägenheten har ett genomgående bra skick och bra förvaring. Till lägenheten hör ett stort vindsförråd med möjlighet till gott om förvaring och det finns tillgång till extra källarförråd utan extra kostnad.
• Vackra välbevarade 20-talsdetaljer så som orginalgolv
• Öppen planlösning
• Generös takhöjd om 2,78 m
• Rikligt ljusinsläpp från stora fönsterpartier
• Stor, lågt belånad och välskött förening med endast 2957 kr i lån/kvm
• 2 minuter till t-banans gröna linje (Thorildsplan) och 6 minuter till t-banans blå linje (Stadshagen) samt direkt access till buss på Lindhagensgatan
• 7 minuter till ICA Maxi, Systemet, apotek och post (Kristineberg) eller Hemköp, Systemet och apotek och post (Marieberg)
• 10 minuter till Fridhemsplan och Västermalmsgallerian
• 3 minuter till Friskis och Svettis och flera gym finns i närheten
HSB Brf Kalkonen i Stockholm är en välskött, stabil och lågt belånad förening med 2957 kr i lån per kvm. Detta är en av HSB:s största och äldsta bostadsrättsförening med 546 bostadsrätter, 44 hyresrätter samt 4 lokaler och är ritad av arkitekten Sven Wallander. Föreningen tillhandahåller flera tvättstugor, trevliga innergårdar med sittgrupper och grillplatser, övernattningslägenheter, hobbyrum samt cykelförråd. Det finns även komplett sopsortering.