Logotyp av Innerstadsspecialisten Stockholm AB
Logotyp av Innerstadsspecialisten Stockholm AB

Alströmergatan 32O

Kungsholmen - Fridhemsplan, Stockholms kommun

Visa på karta

3 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    36 m²
    Våning
    0,5, hiss finns ej
    Avgift
    2 081 kr/mån
    Driftkostnad
    3 762 kr/år

Byggår
1929
Förening
HSB BRF Färjan i Stockholm
Energiklass
F
Pris/m²
91 528 kr/m²
Välkommen till Alströmergatan 32O, en ytterst välplanerad lägenhet med sovalkov. Här bor du i ett oslagbart läge i charmiga och färgstarka 30-talskvarter, lugnt beläget intill Fridhemsplan men med en rofylld känsla i det egna kvarteret. På kort avstånd nås såväl strandpromenaden längs Kungsholms Strandstig som Fridhemsplans tunnelbana med både grön och blå linje samt flertalet bussar. Bostaden präglas av ett generöst ljusinsläpp från de stora fönsterpartierna, som bär på tidstypisk charm från byggåret. I kombination med den väl tilltagna takhöjden och de vackert bevarade trägolven skapas en luftig och inbjudande atmosfär där klassiska detaljer möter moderna inslag i fin balans. Det rymliga och lättmöblerade sällskapsrummet erbjuder plats för både soffgrupp och matplats för den som önskar, vilket gör det till en naturlig samlingspunkt för både vardag och sociala tillfällen. Det separata köket är charmigt och funktionellt, med goda förvaringsmöjligheter bakom skåpsluckor samt utrustning i form av stor spishäll, ugn och mikro. Hallen är välkomnande med bra förvaring i garderob, och det helkaklade badrummet är stilrent utfört med rymlig dusch. Den praktiska sovalkoven skapar en tydlig sovdel och frigör samtidigt mer yta för möblering i sällskapsrummet. Planlösningen är genomtänkt med goda möjligheter att komplettera med ytterligare förvaringslösningar vid behov. Här bor du med kanske en av Stockholms finaste innergårdar, med uteplatser och grill för härliga middagar. Lägg därtill en stabil och välskött förening med mycket god ekonomi tack vare intäkterna från föreningens lokaler, så har ni en sann drömbostad. Sammantaget en väldisponerad och gedigen lägenhet med den perfekta balansen mellan yteffektivitet med maximerad funktion men samtidigt med en påtaglig känsla av rymd. Välkomna till ett boende att bli förälskade i. Kontakta ansvarig mäklare för förhandsvisning eller mer information om processen på 073-688 52 26.