Logotyp av Fastighetsbyrån Trollhättan
Logotyp av Fastighetsbyrån Trollhättan

Hjortmossegatan 126

Hjortmossen, Trollhättans kommun

Visa på karta

750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    45,5 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 413 kr/mån
    Driftkostnad
    3 500 kr/år

Byggår
1960
Förening
HSB BRF Grevsågen i Trollhättan
Energiklass
D
Pris/m²
16 484 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till Hjortmossegatan 126 och denna trivsamma och stilrena bostad, en välplanerad 1,5:a om 45,5 kvm som erbjuder det lilla extra! Perfekt för dig som söker en rymlig lägenhet med hög komfort och smarta lösningar. Här bor du i en välskött förening med fördelaktiga månadsavgifter där både värme, vatten, kabel tv, fiberbredband om 500 Mbit/s och elnätsavgift ingår, en bekväm och ekonomisk boendelösning. Lägenheten har en reparationsfond på 6205 kr som köparen får ta över! Bostaden bjuder på ett stort och modernt kök med generösa arbetsytor och goda förvaringsmöjligheter, vilket gör det enkelt och trivsamt att laga mat. Här finns gott om plats för både soffgrupp och en större säng, vilket ger flexibilitet i möbleringen och ett hem att verkligen trivas i. Från vardagsrummet nås den stora inglasade balkongen, ett fantastiskt extrarum som förlänger boendeytan och kan nyttjas året om. Här kan du njuta av lugna morgnar med en kopp kaffe eller samla vänner för trevliga kvällar oavsett väder. Läget är mycket attraktivt, med närhet till det mesta du kan önska. På bekvämt gångavstånd hittar du livsmedelsbutik, gym, konditori, pizzeria samt fina grönområden och vackra promenadstråk. Perfekt för den som uppskattar natur och rekreation i vardagen. Bostadens placering ger även snabb access till Trollhättans centrum, Högskolan Väst och Resecentrum, allt inom cirka 5 minuter med cykel eller bil, vilket gör detta till ett utmärkt val även för studenter eller pendlare. Sammanfattningsvis erbjuds här en bostad i mycket gott skick med moderna bekvämligheter, stor balkong och ett ypperligt läge. En perfekt första bostad eller ett smart boende för den som vill bo bekvämt med närhet till både stadspuls och natur. Varmt välkommen att boka din visning, här kan ditt nya hem vänta!