Logotyp av BOSTHLM Nacka
Logotyp av BOSTHLM Nacka

Redargatan 5, 3tr

Hammarby Sjöstad, Stockholms kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    43,5 m²
    Våning
    3, hiss finns
    Avgift
    2 779 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Förening
HSB BRF Redaren i Stockholm
Pris/m²
68 851 kr/m²
Hiss
Ljus, gott om förvaring, välplanerad i obelånad förening – attraktivt läge nära Södermalm, service och kommunikationer Denna välplanerade bostad erbjuder en ljus och funktionell planlösning där varje kvadratmeter tas tillvara på ett smart sätt. När du kliver in i lägenheten möts du av en praktisk hall med plats för avhängning och förvaring. Härifrån nås bostadens badrum som är utrustat med wc, handfat och dusch och plats för badkar. Vidare in i bostaden öppnar planlösningen upp mot kök och vardagsrum i en social och luftig yta. Köket är praktiskt utformat med bra arbetsytor samt utrustat med spis, diskho, diskmaskin samt kyl och frys. Här finns goda möjligheter för matlagning samtidigt som köket har en naturlig kontakt med vardagsrummet. Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med plats för både soffgrupp och matplats. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med dagsljus och skapar en trivsam atmosfär. Från vardagsrummet nås även bostadens franska balkong som bidrar till en luftig känsla och extra ljusinsläpp. Sovrummet ligger mer avskilt i bostaden och erbjuder en lugn och harmonisk miljö med plats för säng, förvaring och eventuell arbetsplats. I anslutning till bostaden finns även goda förvaringsmöjligheter och till lägenheten hör ett förråd. Bostaden tillhör en stabil och välskött bostadsrättsförening som är obelånad, vilket ger en trygg ekonomi för de boende. I föreningen finns flera gemensamma tvättstugor samt gästlägenheter som kan bokas för besökande gäster. De boende har även tillgång till en trevlig innergård med grillmöjligheter och sittplatser – en perfekt plats för sociala stunder under sommarhalvåret. Läget är mycket bekvämt med endast några meters avstånd till Ica Supermarket, service och vardagliga bekvämligheter. I närheten finns även goda kommunikationer som gör det enkelt att ta sig vidare till stadens olika delar. Sammanfattningsvis är detta en trivsam och välplanerad bostad i en stabil förening och med ett mycket praktiskt läge nära service, kommunikationer och grönskande gemensamma ytor.