Logotyp av Tradition Mäkleri
Logotyp av Tradition Mäkleri

Tegelbruksvägen 14, 3 tr

Hägersten - Midsommarkransen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    41 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 216 kr/mån

Byggår
1936
Förening
BRF Nässlan 6
Energiklass
G
Pris/m²
73 049 kr/m²
Premium
Välkommen till en bostad i toppskick, där 1930-talets charm möter modern elegans. Här erbjuds en mycket välplanerad 1,5 rok som upplevs som en fullgod 2 rok, perfekt för paret som söker ett stilrent och inflyttningsklart hem med hög komfort och genomtänkta materialval. Bostaden präglas av ett högt och fritt läge med väldigt lite insyn, vilket skapar en privat och rofylld atmosfär. De generösa fönsterpartierna släpper in ett vackert ljusflöde och ger en luftig känsla genom hela hemmet. Det smakfulla vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp och matplats. Den separata sovdelen är elegant avskild med glasparti och platsbyggd förvaring, vilket skapar känslan av ett riktigt sovrum – en smart lösning som gör bostaden idealisk för två. Det snygga köket är stilrent och välplanerat med exklusiv känsla, sobra kulörer, goda arbetsytor och gott om förvaring. Här samsas design och funktion på ett mycket tilltalande sätt. Det stilfulla badrummet håller hög standard med smakfulla materialval, dusch med glasvägg samt tvättmaskin. Det ligger en vacker fiskbensmönstrad ekparkett, som tillsammans med byggårets tidstypiska karaktär från 1936 skapar ett hem med både själ och elegans. Fastigheten är stambytt och de stora renoveringarna är gjorda, vilket borgar för trygghet för den som vill köpa ett bekymmersfritt boende. Föreningen äger marken. Midsommarkransen är en av Stockholms mest uppskattade och populära områden. Det bjuder på en charmig småstadskänsla mitt i storstaden. Här möts du av ett levande kvartersliv med personliga butiker, mysiga caféer och populära restauranger. Bara några få minuters promenad från lägenheten ligger Midsommarkransens tunnelbana som snabbt och smidigt tar dig till city via Södermalm. Vill man cykla så tar en inte mer än knappa 10 minuter till Hornstull - via fina cykelvägar. För den aktive finns ett stort utbud av träningsmöjligheter inom bekvämt avstånd, med bland annat SATS, Puls & Träning samt Klättercentret vid Telefonplan. Närheten till Vinterviken ger dessutom fantastiska möjligheter till promenader, löprundor, picknick och bad i natursköna omgivningar. Helt enkelt ett perfekt läge för dig som vill ha både lugn och närhet till både stadsliv och natur.