Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö
Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö

Gustav Adolfsvägen 14D

Glömsta, Huddinge kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    33 m²
    Avgift
    2 645 kr/mån
    Driftkostnad
    18 780 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Glömstas Pärla
Pris/m²
48 333 kr/m²
Premium
Uteplats
Nu säljs denna mycket fina bostad från 2019 som erbjuder högre takhöjd på loft (ca 135-140 cm), vattenburen golvvärme samt ett stort badrum. Studiohuset har ett mer påkostat värmesystem med vattenburen golvvärme, högre takhöjd på sovloft om ca 140 cm (de flesta andra studiohus har mellan 100-120 cm), stilrent HTH-kök med bänkskiva av Carraramarmor och vitvaror från Siemens samt ett större badrum med gott om plats för dusch med glasdörrar och tvättmaskin. Vardagsrumsdel med dubbel takhöjd och stora fina panoramafönster mot den soliga och skyddade uteplatsen. I bostaden finns ett smart system med elstyrda rullgardiner och pliségardiner om du vill undvika insyn eller stänga ute solen när det är som varmast. Uteplatsen har ett soligt och skyddat läge med sol från 9 till sent på kvällen. Sovloftet inrymmer, förutom plats för säng, även inbyggd förvaring samt ett vädringsfönster. Den öppna planlösningen i kombination med de stora fönsterpartierna/skjutdörrarna samt känslan av nyproducerat ger bostaden en modern karaktär. På våren, sommaren och hösten blir "boytan" dubbelt så stor med uteplatsen. Bilen parkerar du praktiskt direkt utanför dörren. Larm finns installerat. Föreningen Glömstas Pärla är en välskött förening och omfattar totalt 15 bostäder. Det gör att föreningen har fördelen av att vara personlig och trivsam men inte för liten och sårbar för prisförändringar/större renoveringsarbeten. Området är mycket trivsamt med busshållplats 200m från bostaden. Bussen tar ca 10-12 min till Huddinge C för vidare transport mot stan. Det finns även buss till Masmo om man behöver komma till T-banan. Det är inte långt vare sig till grönområden (Gömmarens naturreservat), badsjön Gömmaren (badplats ca 1 km) och idrottsanläggningen Källbrinks IP med utegym, upplysta löparspår, friidrottsanläggning, padel, tennis och fotbollsplaner ligger 1 km bort.