Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Munspelsgatan 20

Frölunda, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 985 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    42 m²
    Våning
    8 av 8, hiss finns
    Avgift
    3 765 kr/mån
    Driftkostnad
    3 020 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Strandsnäckan
Energiklass
C
Pris/m²
47 262 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Vi har nu nöjet att presentera denna moderna bostad, högst upp i huset, med stor balkong i soligt sydvästläge och fri utsikt, belägen i ett lugnt område nära grönskande parker och med ett fantastiskt ljusinsläpp. Kök och vardagsrum möts i en öppen planlösning som bjuder in till både vardagsliv och sociala stunder. Härifrån kliver du ut på den generösa balkongen – en perfekt plats att njuta av solen från tidig eftermiddag till sen kväll. Bostaden är smakfullt inredd med moderna detaljer såsom svarta strömbrytare, mörkare inslag och glasade dörrar in till sovrummet, som både skapar rymd och elegans. Önskas avskildhet finns möjlighet till mörkläggning. Det helkaklade badrummet håller hög standard med stengolv, tvättmaskin och torktumlare – allt för en bekväm och praktisk vardag. Här bor ni på bästa läget med närhet till Frölunda Torg, skolor, förskolor, matbutiker och grönområden. Från Frölunda Torg tar man sig även enkelt till salta bad vid Näset eller Askim. Goda kommunikationer med buss precis utanför och spårvagn ca 800 meter bort. För den träningsintresserade finns Ruddalens motionscenter inom bekvämt avstånd, och i själva huset erbjuds både en värmande bastu och ett fräscht gym. För gemenskap och sociala aktiviteter har föreningen dessutom en trevlig föreningslokal och en övernattningslokal. Utomhus väntar en vacker gård med mycket grönt, parkbänkar, lekplatser och grillplatser där du kan njuta av sköna sommarkvällar. Kontakta ansvarig fastighetsmäklare Elisabeth Bernstein för mer information om bostaden!