Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Börjegatan 10B

Främre Luthagen, Uppsala kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    39 m²
    Våning
    4 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 560 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1938
Förening
BRF Manhem
Energiklass
E
Pris/m²
53 718 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en smart planerad minitvåa med balkong i soligt sydvästläge, belägen i ett av Uppsalas mest eftertraktade lägen. Här bor du med gångavstånd till Ekonomikum, nationerna, city, restauranger, caféer, mataffärer och Fyrisån, vilket gör läget lika praktiskt som trivsamt. Bostaden rymmer en välkomnande hall, rymligt och väl utrustat kök, helkaklat badrum, ett ljust och lättmöblerat vardagsrum samt ett separat matrum som med fördel kan användas som sovrum. Planlösningen ger lägenheten känslan av en liten tvåa snarare än en klassisk etta, vilket gör den särskilt attraktiv för studenten, förstagångsköparen eller den som söker en smidig övernattningslägenhet i centralt läge. Balkongen i soligt sydvästläge blir en naturlig plats för morgonkaffet, pluggstunden eller ett svalkande glas vin. Den välskötta föreningen erbjuder flera bekvämligheter som höjer boendekvaliteten, bland annat hiss, trevlig innergård och takterrass med utsikt över staden. Fasaden och balkongerna är dessutom nyligen totalrenoverade, vilket ger trygghet i att de stora underhållen redan är omhändertagna. Till lägenheten hör två förråd. En attraktiv bostad med genomtänkt planlösning, solig balkong och ett läge som talar för sig självt. Varmt välkommen att uppleva bostaden på plats!