Logotyp av Eskils Fastighetsförmedling
Logotyp av Eskils Fastighetsförmedling

Kungsvägen 18A

Eskilstuna kommun

Visa på karta

895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    41 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 233 kr/mån
    Driftkostnad
    4 000 kr/år

Byggår
1943
Förening
HSB BRF Sånglärkan i Eskilstuna
Energiklass
E
Pris/m²
21 829 kr/m²
Premium
Vill du uppleva bostaden på plats? Tveka inte att kontakta mäklaren för att boka en privat visning. Välkommen till denna minitvåa i fint skick och med attraktivt läge intill Sveaplan. Bostaden präglas av genomgående ljusa ytskikt på golv, väggar och tak. Här erbjuds dessutom generöst ljusinsläpp från höga fönster. Lägenheten erbjuder ett modernt och välutrustat kök, vardagsrum med utrymme för matplats och soffhörna, sovrum samt ett rymligt badrum med egen tvättmaskin. Lägenheten ligger i en attraktiv HSB-förening med god ekonomi och fantastiska gemensamhetsutrymmen. Här finns ett välutrustat gym för den som gillar att träna samt en relaxavdelning med bastu. Föreningens tvättstuga är stor och utrustad med nya självdoserande tvättmaskiner. På den mysiga innergården finns gott om plats för umgänge. 250/250 Mbit bredband samt bostadsrättstillägg ingår i månadsavgiften! Bostaden är belägen alldeles intill Sveaplans köpcentrum med bland annat välsorterad matvaruaffär, apotek och träningsanläggning. På några minuters gångavstånd finns de mysiga kvarteren i Gamla staden. Bekvämt promenadavstånd till Eskilstuna centrum med restauranger, butiker och nattliv. Här bor du även med närhet till parker och grönområden. Kort promenadavstånd till universitet såväl som Eskilstunas centralstation med täta avgångar till Stockholm, Västerås och Örebro. Varmt välkommen att anmäla ditt intresse för visning!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Sånglärkan i Eskilstuna