Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Erik Dahlbergs väg 29

Centralt, Kalmar kommun

Visa på karta

1 490 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1.5 rum
    Boarea
    34 m²
    Våning
    6, hiss finns
    Avgift
    3 075 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
2017
Förening
Riksbyggen BRF Nyckeln
Energiklass
D
Pris/m²
43 824 kr/m²
Balkong
Hiss
Vem vill inte placera sig i centrala delarna av Kalmar, lika nära in till City som natur och hav. Välkommen till Erik Dahlbergs väg 29. Här bor du högst upp i huset, på våning sex med utblickar över stora delar av stan. På höga höjder är insynen minimal och friheten obegränsad. Tittar du riktigt noga ser du dessutom havet och Ölandsbron. Med byggår 2017 kan du förlita dig på ett gott skick och en hög standard. Ett söderläge är högt uppskattat, det är sen gammalt. Ett söderläge på våning sex, det är oslagbart! Här finns inget som skymmer eller stör. På din entrébalkong gör solen dig sällskap hela dagen. 34 kvadratmeter är fördelat på ett-och-ett-halvt-rum och resulterar i vad jag hade valt att kalla för en perfekt "minitvåa". Förvänta dig alla bekvämligheter i form av ett helkaklat badrum med kombinerad tvätt och tork. Ett välutrustat kök med all den maskinella utrustningen du kan tänkas behöva, däribland en diskmaskin. Din månadsavgift är överraskande låg och landar på 3 075 kr. Utöver detta betalar du 212 kronor för fiberbredband och kabel-TV från Telia. I huset finns hiss, garage och övernattningslägenhet. På Erik Dahlbergs väg 29 bor du med ett perfekt läge på Malmen med endast några minuters promenad till Kvarnholmen med shopping, caféer och restauranger. Natursköna Lindö ligger några hundra meter bort och det är gångavstånd till köpcentret Giraffen med matbutiker och mer shopping. Går du mot söder hittar du Kalmar slott och stadsparken inom tio minuter.