Logotyp av Ludvig & Co Fastighetsförmedling
Logotyp av Ludvig & Co Fastighetsförmedling

Turistvägen 652

Orsa kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

3 400 000 kr-63 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård med skogsbruk
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    35,8 ha
I soligt söderläge i Åberga utanför Orsa ligger denna charmiga gård med timmerhus, ekonomibyggnader, inägomark och cirka 30 ha produktiv skog. Här erbjuds en rofylld gårdsmiljö med vidsträckt utsikt, fina möjligheter till odling och mindre djurhållning samt jakt inom VVO. Ett mångsidigt objekt som passar lika bra som fritidsboende, enklare permanentboende eller långsiktig investering. Med närhet till Orsa, Mora, Siljan, Fryksås och Orsa Grönklitt kombineras det lugna byläget med god tillgång till service, friluftsliv och utflyktsmål året om. Bostadshuset om ca 50 kvm har en varm och genuin karaktär med timmerkänsla, synliga bjälkar och furukök, medan gårdens övriga byggnader ger gott om plats för gäster, hobbyverksamhet, förvaring och mindre djurhållning. Till fastigheten hör cirka 37 ha mark, varav omkring 1,4 ha inägomark och cirka 30 ha produktiv skogsmark med ett virkesförråd om ca 5 250 m³sk. Här får du en tillgång som förenar livskvalitet, bruksvärde och framtida möjligheter. Det är viktigt att notera att utgångspriset avser ett delpris, då bud kan lämnas på helheten eller på delar av fastighetsinnehavet. Grannfastigheterna ligger även till salu som ett eget objekt. Rosenbäcksvägen 3, Orsa Åberga 25:3, 25:7 & 25:8
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling