Logotyp av Ludvig & Co Fastighetsförmedling
Logotyp av Ludvig & Co Fastighetsförmedling

Rosenbäcksvägen 3

Orsa kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

4 500 000 kr-50 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård med skogsbruk
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    43,9 ha
Observera att fastigheten säljs både i helhet och i delar, och att utgångspriset avser gårdarna, tomten samt inägomarken se karta. Här finns alltså möjlighet att köpa gårdsdelen med bostadshus, bagarstuga, tomtmark ovanför bostadshuset och inägomark för sig, skogsmarken för sig eller hela erbjudandet samlat. I den nya försäljningen ingår även tomten Orsa Åberga 25:8, vilket ger ett ännu mer flexibelt upplägg för den som söker boende, mark, skog eller en kombination av allt. I Åberga, med högt och fritt läge cirka 10 minuter från Orsa och cirka 25 minuter från Orsa Grönklitt, väntar en klassisk gårdsmiljö med vyer över bygden och fina möjligheter att skapa något eget. Här finns huvudbyggnaden på Åberga 25:3, den charmiga bagarstugan “Sixtens stuga” på Åberga 25:7 och en trivsam gårdsbild med öppna ytor och 1,4 ha inägomark nära husen. Tillsammans med den tillkommande tomten Åberga 25:8 blir detta ett ovanligt mångsidigt erbjudande. Gårdsdelen rymmer precis de kvaliteter många söker i Dalarna: ett äldre bostadshus med karaktär, bagarstuga med genuin känsla, flera komplementbyggnader och plats för både familjeliv, fritidsboende, hobby och mindre verksamhet. För den som inte vill köpa all mark i ett paket är det en stor fördel att gården med inägomarken kan vara ett eget alternativ. För den skogsintresserade finns samtidigt ett starkt värde i den separata skogsdelen. Enligt skogsbruksplanen omfattar den produktiva skogsmarken cirka 30 ha med ett virkesförråd om cirka 5 340 m³sk och en beräknad medelbonitet om 5,5 m³sk per hektar och år. Under planperioden föreslås åtgärder om totalt cirka 1 840 m³sk, vilket gör skogen intressant både som långsiktig investering och som del i ett aktivt ägande. Tomten Orsa Åberga 25:8 om 4 119 kvm ingår nu också i försäljningen. Eftersom bygglov inte finns i dag ska den ses som en extra möjlighet i helheten, inte som ett färdigt byggprojekt. För rätt köpare stärker den ändå erbjudandet genom att tillföra ytterligare mark i ett attraktivt läge i byn. Det här är ett objekt med ovanlig valfrihet: köp gården och inägomarken, köp skogen, eller köp hela helheten. Just den flexibiliteten, tillsammans med läget i Åberga och kombinationen av byggnader, mark och tomt, gör detta till ett erbjudande med både charm, substans och framtidspotential. Även grannfastigheten Åberga 25:4 är till salu, se separat annons.