Logotyp av Fastighetsbyrån Mora
Logotyp av Fastighetsbyrån Mora

Norra Garberg 100

Norra Garberg, Mora kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

2 085 000 kr-6 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård/skog
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    48,5 ha
ANBUD senast måndagen den 15/6 kl 12:00! Anbud lämnas via mail, anbudsblankett eller telefon till ansvarig mäklare. Två skogsskiften i närheten av Norra Garbergs och Eldris fäbodar. Båda skiftena har god tillgänglighet via närbelägna vägar. Skogsmarken är ca 45,2 ha med ett uppskattat virkesförråd om 2 580 skogskubikmeter. Talldominerad fastighet med medelboniteten 4,5 skogskubikmeter/hektar och år. Jakträtt i Selja-Långlet viltvårdsområde (ca 6 600 hektar). En nybruten väg finns och en nyavgrusad byggplats med ett högt vackert utsiktsläge mot Orsasjön, där bygglov finns beviljat för fritidshus om ca 40 kvm. Fina skoterleder direkt från fastigheten och gångavstånd till Norra Garberg sportcenter som har flera fina längdskidspår. Det finns även en kallkälla på marken som rinner året om, där nuvarande ägare har använt som dricksvatten. Tillhörande timmerstomme (ekonomibyggnad). Se vidare bifogad skogsbruksplan 2022-11-03.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling