Logotyp av Svenska Mäklarhuset Österåker
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Österåker

Silkesvägen 120

Bergshamra, Norrtälje kommun

Visa på karta

2 990 000 kr

5 280 000 kr-43 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård/skog
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    10 ha
Avstyckning om ca 6 ha från 9,68 ha från fastigheten Utanbro 1:51. 4 ha kommer att utgöra en obebyggd lantbruksfastighet med främst skog. Knappt 2 ha kommer att utgöra en bostadsfastighet(tomt 2) som har fått förhandsbesked om byggrätt om 227 kvm boarea i 2 -plan + byggrätt om 148 kvm familjestall. Utsikt över omgivningarna med böljande bergknallar och skog. Lugnt och helt tyst ogenerat läge utan nära grannar. Granne med naturreservat och Roslagsleden med ett unikt avskilt och privat läge i naturen med pendlingsavstånd till Stockholm och Norrtälje.(Ca 6 mil eller 50 min från Stockholm). Lämplig för hästgård, annan djurhållning eller enslig representationsbostad. Bra jaktmark på mark och i närområdet med vilt som älg och rådjur. Marken ligger 1 km in i skogen norr om Bergshamra mellan Österåker och Norrtälje. I dag finns endast 2 potentiella hästgårdar som grannar. Access från kustväg 276 strax efter Vettershaga by från Stockholm sett(mellan avfarterna mot Ljusterö resp. Yxlan/Blidö). Ej sjötomt eller sjöutsikt men relativt havsnära och sjönära skärgårdsläge med någon kilometer till Östervik eller Bergshamraviken med access ut mot havet i Östersjön. Möjlighet att hyra egen båtplats i Bergshamraviken. Ca 800 meter till helt avskild badsjö utan hus i Bärsjön som är ca 20 m djup. Bygg Offgrindhus med solceller och batteripack eller med fast el-abonnemang som är under byggande hösten 2024. Mycket bra trådlös internet via 4G/5G på hela marken. Grusväg fram till tomtgräns påbörjad Bindande förvärv villkoras att avstyckning hos Lantmäteriet blir avslutad. Pris för de 2 fastigheterna tillsammans om ca 6 ha är 2 990 000:- eller bud. En intilliggande bostadsfastighet om knappt 2 ha är också till (tomt 3) för 2 150 000 kr, kontakta mäklaren för mer info.