Logotyp av Fastighetsbyrån Hörby
Logotyp av Fastighetsbyrån Hörby

Västerstad 7144

Hörby kommun

Visa på karta

7 595 000 kr

8 595 000 kr-12 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård/skog
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    8 rum
    Boarea
    270 m²
    Tomtarea
    5,9 ha
    Driftkostnad
    24 638 kr/år

Byggår
1879
Biarea
90 m²
Energiklass
D
Plus
Välkommen till denna idylliska hästgård, vackert belägen mellan åkrar och fält, mitt i det skånska lapptäcket. Här får du en komplett anläggning med allt du behöver för att leva och andas hästliv – oavsett om du är hobbyryttare, tävlingssatsande eller entreprenör inom hästnäringen. Den välutrustade ridanläggningen imponerar med en praktisk ridbana och ett modernt ridhus, vilket garanterar optimala träningsförhållanden året om – oavsett väder. Stallbyggnaden erbjuder en trygg och trivsam miljö för hästarna, och de oändliga ridvägarna i den omgivande naturen ger fantastiska möjligheter för både motion och avkoppling. Mellan boningshuset och ridhus finns gott om parkering och förvaring av allt från hästtransport och lantbruksmaskiner till husbilar och arbetsfordon. På gårdens 5,9 hektar, väl samlade kring byggnaderna, finns det utrymme för alla dina drömmar och verksamhetsidéer. De generösa ytorna möjliggör både hästverksamhet och andra entreprenöriella satsningar. Boningshuset, med anno 1879 och omsorgsfullt uppdaterat med nyare ytskikt, renoverat kök och våtutrymmen. Dess höga placering ger en fantastisk utsikt över den egna marken och hästarna – något du kan njuta av från den rymliga uteplatsen på innergården. Varmt välkommen på visning!
Läs mer hos mäklaren