Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Grönamossavägen 19, Knutsgård

Rörum, Simrishamns kommun

Visa på karta

7 250 000 kr

7 850 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård/skog
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    180 m²
    Tomtarea
    3 ha
    Driftkostnad
    42 243 kr/år

Byggår
1929
Biarea
50 m²
Vid vägs ände, inbäddad i ett hav av åker- och betesmark, ligger Knutsgård – en plats där lugnet är påtagligt och harmonin nästan går att ta på. Här möter du det omtalade Österlenljuset som skänker landskapet en magisk lyster och bjuder på makalösa solnedgångar. Gården omfattar hela 3 hektar mark och är strategiskt placerad, långt från större vägar, vilket ger en sällsynt frihetskänsla. Gårdsbilden är välproportionerad och tilltalande, med en huvudbostad i vinkel som skapar en naturlig och vacker inramning. Den praktfulla trädgården är som en egen parkliknande oas – rik på växtlighet och med en atmosfär som måste upplevas på plats. Under nuvarande ägares tid har bostaden genomgått en varsam och genomtänkt renovering, där kvalitet, hållbarhet och hantverk har stått i fokus. En hel vinkellänga, tidigare loge, har byggts om till bostad, vilket ger en härlig blandning av historisk charm och modern komfort. Resultatet är fem rum, varav fyra sovrum, ett inbjudande kök som fungerar som hemmets naturliga samlingsplats, samt ett sällskapsrum med imponerande rymd och öppet upp i nock. Två stilfulla badrum och generösa förvaringsytor kompletterar boendet. Detaljer som vackra brädgolv, synliga bjälkar och genomgående smakfull design skapar en varm och välkomnande karaktär. En del av den gamla logen är ännu oinredd och erbjuder spännande utvecklingsmöjligheter – kanske som gästdel, festlokal eller ett kreativt ateljéprojekt. På tomten finns dessutom goda förvaringsmöjligheter i befintliga byggnader. Knutsgård är mer än bara en bostad – det är en plats där man vill stanna, leva och hämta energi. Här råder ett lugn som är en sann lisa för själen, och när du väl har upplevt det på plats, förstår du varför.