1/48

1 850 000 kr
2 200 000 kr-16 %
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
2 212 m²
Driftkostnad
2 800 kr/år
Plus
Genuin känsla i hantverk och charm - Välkommen till fantastiskt vackra Södra Sjörisberg och en fäbod byggd unik i sitt slag.
Detta är en mycket speciell fastighet bebyggd med fina rundtimmerhus med torvtak i sann fäbod-anda omgärdat av rogivande Dala-natur.
Här finns huvudbyggnad med vacker storstuga inredd med tidlösa möbler som passar väl in i miljön och förstärker känslan av hantverk och hemtrevnad. En vacker öppen spis med insats ger den extra känslan till husets atmosfär.
Köket är av modern standard och väl utrustat med gasol -och solcellsanläggning. Samtidigt har äldre design bevarats på ett fint sätt.
I övriga byggnader finner du bland annat bagarstuga och tidigare ysteri, gäststuga, grillkåta, eldhus och ett av de finare utedass man kan tänkas finna. Det finns även vedeldad bastu.
På fastigheten finns egen vattenkälla.
I försäljningen ingår även intilliggande fastighet HOLE 12:30 och TÄLLBYN 7:4
Med fastigheten TÄLLBYN 7:4 ingår jakträtt i Malungs västra viltvårdsområde. Arealer för medföljande fastigheter är ej medräknade i för denna fastighets angivna areal.
Kontakta gärna ansvarig mäklare för mer information och visning.