Logotyp av LF Fastighetsförmedling Åre
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Åre

Storvallsvägen 8A

Storvallen, Åre kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

2 650 000 kr-15 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Fritidshus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    120 m²
    Tomtarea
    656 m²
    Driftkostnad
    19 000 kr/år

Byggår
1975
Varmt välkommen till Storvallen och detta trevliga parhus med naturen runt knuten och direkt närhet till skid- och vandringsleder som bla tar dig mot Snasahögarna. Endast ca 10 minuter bort hittar ni Storliens välpreparerade pister, matbutik, restaurang och tågstation. Kontakta mäklaren för att få tillgång till filmer av interiören. Detta timrade parhus med en skandinavisk fjällkänsla erbjuder gott om sociala ytor i storstugan med den öppna planlösningen mellan kök, matplats och dubbla vardagsrum. Värmande kamin i storstugan borgar för extra hög mysfaktor. Bostaden har 3 sovrum som alla har eget badrum med dusch och toalett. Möjlighet att dela av storstugan för att möjliggöra ytterligare ett sovrum. I samtliga sovrum samt i storstugan finns väggfast extra bädd att fälla ner, perfekt om man blir många besökare i stugan. Här finns allt du kan önska för en bekväm vistelse i fjällen och passar utmärkt för den stora familjen eller paret som önskar utrymme för släkt och vänner på besök. Eller varför inte för dig som söker ett permanentboende? Stugan säljs med möbler och inventarier förutom personliga tillhörigheter. Även för den skoterintresserade är detta ett optimalt läge med möjlighet att ansluta till Väsek-skoterled. Mer information om skoterleder i området hittar ni på www.vasek.se Där finns även protokoll från den besiktning som är utförd. Hela kortväggen är nyligen renoverad.