Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Flen
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Flen

Fornbo Rynkhättevägen 110

Malmköping, Flens kommun

Visa på karta

1 500 000 kr

1 750 000 kr-14 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Fritidshus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    55 m²
    Tomtarea
    1 697 m²

Byggår
1986
Plus
Uteplats
Välkommen till Rynkhättevägen 110 – ett trivsamt och lättskött fritidshus beläget längst in på en lugn återvändsgata i omtyckta Fornbo. Här bor du helt insynsskyddat med skogen som närmsta granne och flera fina badplatser på bekvämt gångavstånd – det perfekta läget för dig som söker rofylld avkoppling nära naturen. Huset erbjuder en genomtänkt planlösning med sociala ytor i fokus. I mitten av huset finns storstuga, kök och matplats i öppen planlösning – en naturlig samlingsplats för familj och vänner. Utöver de gemensamma ytorna finns tre separata sovrum, ett duschrum med toppmatad tvättmaskin samt en bastu – perfekt för avkoppling efter en dag vid vattnet eller i skogen. Utmed husets södersida ligger en stor, taklagd altan, där du kan njuta av långa sommardagar med utsikt över naturen. Tomten består till stor del av naturtomt med lekvänlig berghäll precis utanför huset, samt mindre gräsytor som är lättskötta och ger plats för spel, lek eller odling. Huset är nyligen anslutet till kommunalt vatten och avlopp, vilket ger en bekväm boendestandard året runt. Fornbo är ett populärt fritidshusområde med närhet till flera badplatser vid sjön Nedingen och fina möjligheter till både bad, fiske, paddling och vandring. Området är barnvänligt och lugnt, med god sammanhållning grannar emellan. Trots det naturnära läget är tillgängligheten mycket god – du tar dig enkelt hit med bil, och det är cirka 15 minuter till centrala Flen där du hittar tågförbindelser, butiker, skolor och annan service. Välkommen att upptäcka ett riktigt härligt fritidsboende med det lilla extra – i ett område som passar lika bra för sommarliv som för avkopplande helger året runt.