Logotyp av Nethem
Logotyp av Nethem

Brf.Fjällkällan, Rörosvägen 164. Vecka 17, 18 Hus 9

Fjällkällan, Härjedalens kommun

Visa på karta

20 000 kr

45 000 kr-56 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Fritidshus
    Upplåtelseform
    Andelsboende
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    70 m²

Byggår
1978
Vecka 17,18. Hus 9. Brf. Fjällkällan. Funäsfjällen. 70 kvm. 3 sovrum 6 bäddar samt storstuga med köksavdelning, 2 bäddsoffor, eldstad. Bastu. Fjällstugan är byggd i massiv timmer, varje hus har garage.100 m till barnbacke. Bytesdag är lördagar. När du köper en andel i Fjällkällan köper du inte bara andelar av bostadsrätt i ett välutrustat timmerhus/fjällstuga. Du är delägare i fastigheten/marken/tomten, aktivitetshuset, diverse anläggningar för sport och fritid, all övrig utrustning som båtar, cyklar, pulkor, barnlift, skidspår och lekplats. Saker som gör fritiden lyckligare, innehållsrikare och bekvämare. I servicehuset kopplar man av efter en härlig dag ute i naturen. I servicehuset finns:• Receptionen • Biljardbord • Pingisbord • Sällskapsrum • Storbilds-TV med ett större utbud av kanaler • Dator med Internet (Trådlöst nätverk finns i hela Servicehuset) • Tvättstuga • Sällskapsspel • Böcker • Dagstidningar I området finns även en skidlift, skidspår, elljusspår, snövessla, cyklar, båtar och kanoter. .Din andel äger du och din familj för all framtid. Du kan överlåta den, hyra ut den eller kanske byta vecka med annan medlem i föreningen. Fjallkallan is located on a forested mountainside 5km above the village of Funasdalen. Cross country skiing and, during summer, hiking trails lead through the resort to the bare mountain region above the treeline. From June to August, the long sunny days bring the mountains to life. The large, timberlog lodges of Fjallkallan each have their own sauna. On-site leisure pursuits include mini-golf and billiards. Fishing is available (a fishing license is required). A car is essential to enjoy the area.