Logotyp av Egema Fastighetsförmedling
Logotyp av Egema Fastighetsförmedling

Hortensiagången 121

Jägershill sommarstad 2 (Brf Jägershill sommarstad 12), Malmö kommun

Visa på karta

550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Fritidshus
    Upplåtelseform
    Annat
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    40 m²
    Tomtarea
    418 m²
    Driftkostnad
    8 600 kr/år

Biarea
16 m²
Byggår
1950
Premium
Vi tar oss in genom grinden och välkomnas av en hemtrevlig stuga med tilltalande planlösning! Välskött trädgårdstomt i soligt sydvästläge med behaglig grönska, lättskötta ytor och fina odlingsmöjligheter. Uteplats under tak i anslutning till stugan. Härligt uterum med stora glaspartier som öppnar upp mot trädgården. Här på Jägershill bor man trivsamt koloniliv med närhet till affärer, service och kommunikationer. Vi ses på visning! Jägershill 12 är nyligen ombildad till bostadsrätt. Föreningarna Jägershill 1 och Jägershill 2 är numera Brf Jägershill sommarstad 12. Insatsen till föreningen genom köp av tomten (880 kr/kvm) tillkommer utöver priset för stugan. I detta fall med 367 840 kr. Avgiften till Brf se under rubrik driftskostnader.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling